• Antikorupcija u međunarodnim transakcijama

  • Jačanje antikorupcijskih potencijala

  • Zaštita tržišnog natjecanja

Zaštita tržišnog natjecanja

Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja 2013., Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) dobila je ovlast za izravnu primjenu pravila EU-a o tržišnom natjecanju, posebice članaka 101. i 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Ova pravila reguliraju zabranjene sporazume između poduzetnika i zlouporabu vladajućeg položaja te se primjenjuju na postupanja s prekograničnim učinkom unutar EU-a.

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN), osnovana 1995. godine, nadležna je za zaštitu tržišnog natjecanja u Hrvatskoj, regulirana Zakonom o zaštiti tržišnog natjecanja i njegovim izmjenama. Postupke prema Zakonu mogu inicirati pravne i fizičke osobe s pravnim ili ekonomskim interesom, kao i razna tijela i udruge. Cilj zaštite tržišnog natjecanja je osigurati korist za potrošače i ravnopravne uvjete za poduzetnike, sprječavajući protutržišna ponašanja poput dogovora o cijenama, zlouporabe vladajućeg položaja i nereguliranih koncentracija poduzetnika. AZTN djeluje preventivno i represivno, potičući slobodnu tržišnu utakmicu.

Zakonodavni okvir za zabranu nepoštenih trgovačkih praksi obuhvaća Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom (ZNTP) i njegove izmjene (ZID ZNTP). Primjena ZID ZNTP-a počela je 2022. godine, usklađujući pravila s Direktivom EU-a 2019/633 te proširujući definicije i uvodeći nove mjere za sprječavanje nepoštenih praksi. Ovaj pravni okvir regulira odnose u lancu opskrbe poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, omogućujući AZTN-u da nadzire i sprječava iskorištavanje pregovaračke snage kupaca te surađuje s tijelima EU-a.

Načelo tržišnog natjecanja predstavlja temeljni uvjet za funkcioniranje tržišnog gospodarstva te obvezuje naručitelje na osiguravanje jednakih i poštenih uvjeta za sve gospodarske subjekte u postupcima javne nabave. U skladu s time, odredbe ZJN 2016 vezane uz tehničke specifikacije omogućuju naručiteljima odbijanje ponuda za koje se procijeni da nisu rezultat tržišnog natjecanja. Ovo se posebno odnosi na definiranje nepravilnih ponuda ili na odredbe koje se odnose na neuobičajeno niske cijene. Procjena negativnog tržišnog ponašanja gospodarskih subjekata izrazito je složen i zahtjevan proces koji nije moguće rješavati općenitim pristupom. Svaki pojedini slučaj zahtijeva specifičan i stručan pristup, uz dubinsko razumijevanje predmetnog tržišta, kako bi se osiguralo poštivanje načela transparentnosti, zakonitosti i tržišnog natjecanja.

KARTELI U JAVNOJ NABAVI

Republika Hrvatska je u nacionalno zakonodavstvo iz područja zaštite tržišnog natjecanja prenijela Direktivu (EU) 2019/1 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o ovlašćivanju tijela država članica nadležnih za tržišno natjecanje za učinkovitiju provedbu pravila o tržišnom natjecanju i osiguravanju pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta (SL L 11, 14. 1. 2019.). Svrha koju Direktiva ECN+ ostvaruje je osiguranje neovisnost tijela nadležnih za zaštitu tržišnog natjecanja država članica Europske unije, dostatne resurse za provedbu njihovih ovlasti, minimalnih ovlasti koje ta tijela moraju imati te mogućnost izricanja novčanih kazni i dnevnih novčanih kazni za utvrđene povrede, a sve u cilju ujednačene i učinkovite  primjene članaka 101. ili 102. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL C 115 od 9. 5. 

Ministarstvo gospodarstva, Uprava za politiku javne nabave, omogućilo je djelatnicima AZTN-a pristup podacima iz Elektroničkog oglasnika javne nabave Republike Hrvatske (dalje u tekstu: EOJN RH). Ovaj pristup omogućen je putem sklopljenog Sporazuma o suradnji između MINGO-a i AZTN-a. Također, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave i AZTN potpisali su u travnju 2022. godine sporazum o suradnji koji možete pronaći OVDJE: https://www.aztn.hr/ea/wp-content/uploads/2022/10/SPORAZUM-AZTN-I-DKOM.pdf.

Odjel za digitalna pitanja i forenziku unutar AZTN-a razvija algoritme za lakše pretraživanje EOJN-a i drugih dokumenata. Ti algoritmi pomoći će u otkrivanju zabranjenih sporazuma u postupcima javne nabave. Također, prepoznavat će sumnjive obrasce ponašanja ponuditelja koji mogu ukazivati na kartelske dogovore.

 

Svoja saznanja o mogućim zabranjenim sporazumima u postupcima javne nabave možete dostaviti AZTN-u (u obliku inicijative ili predstavke) osobno ili putem pošte na sljedeću adresu:

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja

Savska cesta 41

10 000 Zagreb

ili

putem elektroničke pošte:

zabranjeni-sporazumi-jn@aztn.gov.hr